Czym przemywac odlezyny?

Moderator: Moderatorzy

gosc

Czym przemywac odlezyny?

Post autor: gosc »

j,w.
czy sa specjalne preparaty czy wystarczy woda?
Gość

Post autor: Gość »

ranę najlepiej przemywać solą fizjologiczną lub roztworem Ringera - który dodatkowo ma w swoim skłądzie sód, potas i wapń - dzięki czemu przyspiesza wzrost ziarniny w ranie - czyli przyspiesza gojenie
jeśli nie ma się tych płynów pod ręką można wypłukać również wodą - najlepij jednak póżniej ranę zdezynfekować np. Octaniseptem lub położyć bezpośrednio na ranę opatrunek AtraumanAg - i dopiero główny opatrunek lub gaziki nasączone solą fizjologiczną
go?

Post autor: go? »

z własnego doświadczenia, opartego na wskazaniach bardzo doświadczonych chirurgów:
jeśli jest konieczne odkażanie, używać preparatu octenisept
nigdy wody utlenione, spirytusu salicylowego itp

oczywiście tak jak pisze ktoś przede mną; sól fizjologiczna, czysta woda - wszystko co neutralne (spotkałem się też z zaleceniami płukania glukozą czy czymś podobnym, ale nie testowałem więc nie polecam, bo nie wiem jak działa)

ranę oczyść najlepiej chirurgicznie (lekarz wyskrobie w 5 minut wszystko co niewartościowe), jeśli będziesz chciał/a czyścić chemicznie (farmakologicznie) będzie to trwać dużo dłużej - czyszczenie może zrobić każdy, nawet najbardziej prostacki, chirurg
jeśli chcesz czyścić farmakologicznie: iruxol mono, maść - wg ulotki

wypełnianie: hydrokoloidy, plastry ze srebrem , albo solcoseryl pod klasyczny opatrunek

osobiście polecam hydrokoloidy - producent dowolny, działają tak samo

i podstawowa kwestia: odbarczaj to miejce !!!!!!
jeśli to dupsko - siedź najmniej jak się da i tylko na poduszce pneumatycznej (najlepiej roho, obiektywnie stwierdzam że jest lepsza od pneumata - lepsza guma, bardziej przyjazna dla skóry)

i: wytrwałości, będzie trwało leczenie

jeśli jest duża odleżyna, skonsultuj z chirurgiem plastyznym, może warto operacyjnie zamknąć (czas)
pozdrawiam
ODPOWIEDZ