Sztuczne nerki
: 23 wrz 2015, 11:55
http://wiedzoholik.pl/lekarze-nerka-wyh ... iwa-nerke/
Nadchodzą wspaniałe wieści dla wszystkich pacjentów, którzy zmagają się z chorobami nerek. Japońscy naukowcy wykazali, że hodowane w laboratorium nerki są w stanie funkcjonować równie skutecznie, jak te prawdziwe. Więcej informacji na temat badań można znaleźć w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.
Badacze przeprowadzili doświadczenia na szczurach i świniach. Do wyhodowania sztucznych nerek wykorzystali komórki macierzyste zwierząt. Organy zostały następnie przeszczepione szczurom i świniom. Odkryto, że ich układ moczowy działał prawidłowo: mocz poprawnie przechodził przez sztuczną nerkę i przewód moczowy, a następnie poprzez sztuczny pęcherz moczowy i moczowód, był on usuwany z organizmu zwierzęcia. Po upływie ośmiu tygodni od transplantacji, narządy nadal funkcjonowały poprawnie, a zwierzęta były w bardzo dobrym stanie.
Lekarze twierdzą, że sukces ich eksperymentu daje nadzieję na to, że za kilka lat będzie można hodować sztuczne ludzkie nerki i zastępować nimi uszkodzone narządy.
Tylko w samej Wielkiej Brytanii, rocznie ponad 6000 osób czeka na przeszczep nerki – ale z powodu braku dawców, każdego roku przeprowadza się mniej niż 3000 tego typu zabiegów. Ponad 350 osób rocznie (prawie jedna osoba dziennie), umiera czekając na przeszczep.
Jak przedstawiają się dane w Polsce?
Rocznie w Polsce ponad 2 tysiące chorych czeka na przeszczepienie nerki, a około 1000 z nich przeszczep otrzymuje. Wszyscy chorzy zakwalifikowani do operacji trafiają na Krajową Listę Osób Oczekujących na Przeszczepienie. Lista ta jest wspólna dla całej Polski. Kryteria warunkujące przeszczepienie i kolejność wykonania zabiegu zależą od wielu czynników medycznych i są ściśle określone przez Krajową Radę Transplantacyjną i Poltransplant.
Najważniejszym warunkiem jest zgodność grup głównych krwi A, B, AB, 0 (zgodność czynnika Rh nie ma znaczenia), pilność wykonania zabiegu (pierwszeństwo mają np. chorzy, u których nie ma możliwości przeprowadzania dializ), podobieństwo antygenów tkankowych między dawcą a biorcą, brak obecności we krwi biorcy przeciwciał skierowanych przeciwko komórkom przeszczepu oraz czas oczekiwania na przeszczep. Pewne pierwszeństwo na liście mają również dzieci.
Zanim znajdzie się odpowiedni narząd dla konkretnej osoby może niestety minąć nawet kilka lat. Chory, w przypadku, którego przewidywane jest leczenie przeszczepieniem nerki pobranej od żywej osoby, także umieszczany jest na Krajowej Liście Osób Oczekujących na Przeszczepienie. W takim przypadku dawca i biorca są ściśle określeni. Biorca lub jego przedstawiciel prawny wyraża zgodę na przeszczepienie nerki od konkretnego dawcy, a dawca wyraża oddzielną zgodę na pobranie nerki i przeszczepienie jej konkretnemu biorcy.
Jeżeli interesuje Was, jak zostać żywym dawcą nerki, kliknijcie tu.http://www.zywydawcanerki.pl/przeszczep ... awca-nerki
Czy wiecie, że genetycznie modyfikowane świnie mogą w przyszłości uratować Wam życie?http://wiedzoholik.pl/genetycznie-modyf ... -narzadow/
Źródło: BBC, Poltransplant