Tetraplegik • Ogłoszenie w sprawie naboru nowych pacjentów do przeszcep
Strona 1 z 2

Ogłoszenie w sprawie naboru nowych pacjentów do przeszcep

: 30 paź 2008, 22:21
autor: dr Pawe? Tabakow
Szanowni Państwo,

Klinika Neurochirurgii Akademii Medycznej we Wrocławiu przeprowadziła w tym roku dwie operacje transplantacji do całkowicie uszkodzonego rdzenia kręgowego paraplegików autogenicznych glejowych komórek węchowych. Nasza 4 miesięczna obserwacja stanu klinicznego obu pacjentów wskazuje że stosowana przez nasz zespół metoda terapeutyczna jest dotychczas bezpieczna. Dlatego postanowiliśmy kontynuować badanie kliniczne w następnym roku. Aktualnie ogłaszamy możliwość zakwalifikowania jednego pacjenta z urazowym uszkodzeniem rdzenia kręgowego wg następujących kryteriów:

1. Uszkodzenie piersiowego rdzenia kręgowego powstało na wysokości pomiędzy Th6 a Th10.
2. Pacjent z porażeniem kończyn dolnych, bez czucia w kończynach.
3. USZKODZENIE RDZENIA KRęGOWEGO POWSTAłO W CZASIE KRóTSZYM NIż 8 MIESIęCY
4. Pacjent poddawany stałej rehabilitacji.
5. Pacjent bez współistniejących ciężkich schorzeń ogólnoustrojowych.
6. Pacjent bez trwałych zaburzeń węchu.
7.Pacjent w wieku od 16 do 65 roku życia.


Procedura lecznicza, związna z pobytem pacjenta w szpitalu (W Klinice Neurochirurgii) JEST BEZPłATNA, włączając sam zabieg operacyjny pobrania błony węchowej oraz transplantacji komórek.

Proszę o nadsyłanie jedynie kopii dokumentacji medycznej na następujący adres:

Klinika Neurochirurgii Akdemickiego Szpitala Klinicznego
ul. Borowska 213
Wrocław, 50-556
dr Paweł Tabakow


Proszę umieścić w liście kserokopie ksrt informacyjnych z dotychczasowego leczenia, oraz kopie zdjęć obrazowych, w tym badanie MRI kręgosłupa piersiowego.

Lekarze z Kliniki Neurochirurgii przeprowadzą na podstawie dostarczonej dokumentacji wstępnej selekcji pacjentów. Pacjenci wstepnie zakwalifikowani do programu zostaną o tym poinformowani telefonicznie na wskazany w ich liście numer telefoniczny. Nieotrzymanie informacj ze strony Kliniki jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem do programu.
Drugi i zasadniczy etap kwalifikacji zostania przeprowadzony w Klinice i będzie się składał z szeregu testów medycznych.

: 31 paź 2008, 01:52
autor: Gość
Panie doktorze, czy kandydaci do badan klinicznych moga byc zza granicy , czy tylko z Polski.

: 31 paź 2008, 14:50
autor: opiekun
Panie Profesorze,czy warunek w miarę świeżego urazu jest bezwzględny-
czy starsze uszkodzenie ,spełniające pozostałe kryteria jest dopuszczalny?

: 31 paź 2008, 15:48
autor: opiekun
W uzupełnieniu mojego wcześniejszego zapytania ,dotyczącego terminu
urazu.Czy 2.5 roczny uraz, nieprzerwanie rehabilitowany, bez zaników
masy mięśniowej,bez jakichkolwiek przykurczów,z niewielką spastyką ma szansę na udział?

: 31 paź 2008, 18:13
autor: Tom4Fun
opiekun pisze:W uzupełnieniu mojego wcześniejszego zapytania ,dotyczącego terminu
urazu.Czy 2.5 roczny uraz, nieprzerwanie rehabilitowany, bez zaników
masy mięśniowej,bez jakichkolwiek przykurczów,z niewielką spastyką ma szansę na udział?
Pan doktor chyba wyraźnie napisał kryteria. Masz pytania to skontaktuj się z nim osobiście.

: 31 paź 2008, 21:39
autor: Gość
Tom, Tom spoko, kto pyta ten nie bladzi.

: 31 paź 2008, 21:43
autor: dr Pawe? Tabakow
W odpowiedzi na zadane pytania, informuję, że z przyczyn formalnych (konieczność posiadania polskiego ubezpieczenia zdrowotnego oraz konieczność częstych badań kontrolnych w Klinice we Wrocławiu) badanie obecne jest dedykowane osobom zamieszkującym teren RP. Jeżeli chodzi o czas trwania uszkodzenia rdzenia kręgowego, bardzo istotne jest aby ten czas nie przekraczał 6-8 miesięcy. Uważamy że najlepszy wynik neuroregeneracji można uzyskać w pierwszym roku, a według niektórych badaczy nawet w pierwszych kilku miesiącach od urazu. Jest to oczywiście hipoteza, którą trzeba zweryfikować.

: 31 paź 2008, 23:45
autor: Gość
Panie doktorze, dziekuje za odpowiedz.
Trzymam kciuki i zycze sukcesu

Tom, zauwazasz jaka jest zaleta pytania na forum? Odpowiedz zna teraz dziesiatki a moze setki ludzi. Dzwoniac do kliniki odpowiedz znalbym tylko ja, a klinika bylaby zajeta tylko odbieraniem telefonow.

: 01 lis 2008, 09:33
autor: Tom4Fun
Luzik :pijacy:

: 01 lis 2008, 12:19
autor: Dorota Bucław
Gosc ma racje w tym wzgledzie.
Czytajac wypowiedz juz starcilam nadzieje ze ja kiedykolwiek jako C2/C3 juz teraz 8 lat po urazie bede miala szanse na taka operacje, jak i wielu z nas tutaj. Jednak dobrze byloby jesliby nas nie przybywalo, to tez wieli sukces wiec dr Tabakow trzymam kciuki za powodzenie tych przeprowadzonych operacji, jak i tych planowanych.
Dr Tabakow mam do Pana pytanie moze nie do konca zwiazane z tymi operacjami ale dotyczace mnie osobiscie czy moglaby napisac do Pana na mail'a to pytanie i poprosic o odpowiedz?

: 01 lis 2008, 12:32
autor: dr Pawe? Tabakow
Mój adres mailowy: p.tabakov@wp.pl

: 02 lis 2008, 17:25
autor: sugestia
Brać pacjentow z tak swierzymi urazami , mija sie z ideą tych operacji, bo po przeszczepie nawet jak beda poprawy, to nie bedzie wiadomo czy to dzialaja komorki macierzyste, czy po prostu stan neurologiczny pacjenta poprawia sie samoistnie (dla przykladu powiem, ze jak bylem w szpitalu na rehabilitacji kolezance wrocilo czucie pecherza po piatym miesiacu od wypadku, a facet co lezal obok mnie odzyskal czucie po 4 misiacu po wypadku ) ja natomiast po ok 8 miesiacach zaczolem czuc mrowienie w stopach i zaczely dzialac mi miesnie brzucha, gdybym byl akurat po takim przeszczepie moglbym pomyslec i oglosic opini publicznej ze to zasluga przeszczepionych komórek macierzystych, a chyba nie o to w tym wszystkim chodzi....

: 02 lis 2008, 20:34
autor: dr Pawe? Tabakow
Zgadzam sie co do faktu że po urazie rdzenia kręgowego dochodzi do samoistnych procesów naprawczych rdzenia, które sa najbardziaj intensywne w pierwszych 6 miesiącach, a według niektórych w pierwszych 8 miesiącach. Wg danych amerykańskich to prawdopodobieństwo poprawy w pierwszych 8 miesiącahc nawet u chorych z objawami całkowitego uszkodzenia rdzenia kręgowego może dochodzić nawet do 20%. Ale już jeżeli w pierwszych 8 miesiącach nie dojdzie do żadnej poprawy stanu neurologicznego chorego , prawdopodonieństwo takiej poprawy w kolejnych latacj wynosi 5%.
Jest jednak jeden bardzo ważny aspekt- degeneracja ośrodkowych neuronów, która postepuje z każdym miesiącem. Dlatego uważam że z punktu widzenia korzyści terapeutycznych dla chorych istotniejsze jest aby otrzymali przeszczep komórkowy w optymalnym dla proceów naprawczych okresie, nawet jeżeli to miałoby się nałożyć na proces samoistnej poprawy. W naszym badaniu nie chodzi o prawdę historyczną, czyli jakie działania terapeutyczne, w jakim stopniu przyczyniły sie do uzuskania poprawy, a przede wszystkim do uzyskania jak najlepszego wyniku dla pacjenta. Jesteśmy przede wszystkim lekarzami, a nie naukowcami!!!

: 02 lis 2008, 21:55
autor: go?
a czy "dinozaury" (jak ja:10 lat po urazie, wysokie th) będą kiedyś miały szansę na ... szansę?

: 03 lis 2008, 00:08
autor: dr Tabakow Pawe?
Czas pokaże