Tetraplegik • Lucid Dream-Świadomy Sen
Strona 1 z 1

Lucid Dream-Świadomy Sen

: 26 sty 2012, 17:16
autor: kwach
Świadomy sen (ang. Lucid Dream, w skrócie LD) – sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni. Dlatego klarowność myślenia, dostęp do wspomnień z jawy oraz świadomy wpływ na treść snu mogą być kontrolowane (aczkolwiek na różne sposoby – zależy to od poziomu zaawansowania osoby śniącej). Inne nazwy na świadomy sen to: sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy link do wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiadomy_sen

metody uzyskania LD wymienię tu 4 najbardziej znane
WILD(Wake Induced Lucid Dream - ang. świadomy sen wywołany jawą) Podczas używania techniki WILD, przechodzisz ze zwykłej świadomości bezpośrednio w stan snu. Dlatego jest nazwany świadomym snem wywołanym jawą.

Wszystko polega na tym, aby rozpoznać stan hipnagogiczny i nie stracić świadomości, dopóki nie wywoła on marzeń sennych. Wtedy będziesz mógł dowolnie wejść w swój świat snu.

Stan hipnagogiczny występuje na granicy między jawą a snem. Może być to absolutnie wszystko od kolorowych kropek, poprzez błyski do kompletnych obrazów. Kiedy będziesz się im przyglądać, zmienią się w coraz bardziej szczegółowe obrazy i ostatecznie znajdziesz się w śnie.w razie pytań piszcie
WILD w 3 prostych krokach

Poniższe kroki są ze sobą połączone. Rozdzieliłem je, aby utrzymać proces prostszym.

Zrelaksuj się
Stan hipnagogiczny występuje, kiedy jesteś bardzo zrelaksowany. Więc pierwsze co powinieneś zrobić, to ćwiczenia relaksacyjne. Poczuj swój oddech. Weź wdech i napnij mięśnie swoich stóp. Wypuść powietrze i rozluźnij je. Nabierz powietrza i napnij mięśnie dolnych części swoich nóg. Wypuść powietrze i rozluźnij te mięśnie. Kontynuuj, dopóki nie dojdziesz do swojej głowy. Bez poczucia relaksu nawet nie zaczynaj dalej.

Zachowaj świadomość
Kolejnym krokiem jest pozostanie świadomości i nie odpłynięcie w stan snu. Istnieje kilka sposobów: o Liczenie: 1 - śnię, 2 - śnię, 3 - śnię, itd. Bardziej efektywną metodą, która rozbudza umysł jeszcze bardziej jest liczenie od 100 wstecz co 3: 100, 97, 94 itd. o Przykładanie szczególnej uwagi do swojego oddechu i liczenie każdego wdechu i wydechu. o Wyobrażanie sobie siebie schodzącego po schodach, licząc każdy krok. o Dowolna kombinacja powyższych lub podobnych, własnych sposobów. Ważne, żeby nie zasnąć.

Wejdź do swojego snu
Jeśli udało Ci się pozostać świadomym, obrazy hipnagogiczne staną się wyraźniejsze. W pewnym momencie poczujesz, że możesz już wejść w sen. Jest to trudne do opisania. Można to nazwać pewnego rodzaju świadomością. To coś instynktownego.

Z tą świadomością możesz podnieść przedmiot znajdujący się przed tobą lub przybliżyć do siebie jakiś obraz. Wciągnie cię to do snu.
Ćwicz

Najtrudniejszym w tym wszystkim jest pozostanie świadomym i nie odpływanie w sen. Jeżeli nie udaje się, próbuj dalej. WILD może zająć nieco czasu do opanowania, jednak ten czas jest wart efektów


MILD Mnemonic Induced Lucid Dream ang. pamięciowo wywołany świadomy sen)
en sposób powinien zostać użyty, gdy właśnie przebudziłeś się ze zwykłego snu i zamierzasz spać nadal. Polega na zaśnięciu z intencją obudzenia się w śnie. Najważniejsza jest tu twoja intencja. Musisz naprawdę wierzyć w to, co chcesz sobie przekazać.

Ważnym jest jednak, aby nie pożądać LD za bardzo. Nie uda się dziś, uda się jutro. Cierpliwości.
MILD w 5 prostych krokach:
Pamiętaj
Powiedz sobie, że obudzisz się i przypomnisz sobie sen sprzed przebudzenia. Po przebudzeniu staraj się zapamiętać jak najwięcej.

Ustal swoje intencje
Zasypiając na nowo, skoncentruj się na swoim zamiarze bycia świadomym tego, iż śnisz. Powtarzaj poniższe - lub wymyślony przez siebie, podobne hasło: "Za chwilę zasnę. Jestem we śnie. Jestem świadomy mojego snu."

Jeśli Twoje myśli zaczną krążyć wokół innych tematów, odepchnij je od siebie i wróć do powtarzania sobie swoich słów.

Wizualizuj
Teraz wyobraź sobie siebie osiągającego świadomość w swoim śnie. Powróć do snu, który miałeś przed przebudzeniem i wyobraź sobie, że podczas jego trwania odkryłeś, iż to sen. (Jeżeli nie przypominasz sobie tego snu, możesz wykorzystać dowolny inny sen, który pamiętasz). Zobacz siebie odkrywającego, że śnisz. Wyobrażaj sobie siebie robiącego to, co chcesz zrobić, kiedy odkryjesz, że sen jest świadomy (na przykład latającego).

Powtarzaj
Powtarzaj kroki drugi I trzeci dopóki nie zaśniesz.

Śnij
Jeżeli osiągnąłeś sukces, znajdziesz się we śnie, a następnie odkryjesz, że śnisz.



TR(TEST RZECZYWISTOŚCI)
Technika ta składa się na dwie czynności: bycie uważnym w obserwowaniu otaczającego nas świata oraz szukaniu oznak snu za pomocą rutynowych testów wykonywanych codziennie. To bardzo proste – jeśli jesteś w stanie zrobić coś fizycznie niemożliwego to znaczy, że śnisz!
Oznaki snu

Pierwsza rzecz, na jaką musisz się wyczulić, to rozglądać się za oznakami snu w czasie, gdy nie śpisz. Dla czego gdy nie śpisz? To proste! Musisz wyrobić w sobie nawyk testowania rzeczywistości i szukania czegokolwiek niemożliwego. Ten nawyk będzie (miejmy nadzieję) dawał o sobie znać nie tylko, gdy nie śpisz, ale także wtedy gdy śpisz. Zwykle wtedy dzieje się coś dziwnego/niesamowitego na co musisz zwrócić uwagę. Wtedy stań i zastanów się chwilę – czy coś takiego jest możliwe? Odpowiedź na to pytanie brzmi "Tak" jeśli nie śpisz, ale wszystko kręci się wokół zadawania sobie tego właśnie pytania by zrobić to także we śnie.
Nie działanie różnych mechanizmów jest bardzo częste we śnie.

Przeszukaj swój dziennik snów i sprawdź czy zdarzyło ci się kiedyś, aby nie działał lub działał niepoprawnie, jakiś mechanizm (włącznik światła, mikrofalówka, telefon itp.)? Jeśli coś przestanie działać nawet w czasie przebudzenia (tzn. gdy już wstałeś rano) – żarówka się wypali itp. – zastanów się nad tym czy to na pewno nie sen. Może to fałszywe przebudzenie i tak na prawdę jesteś we śnie? Zapytaj siebie czy to na pewno możliwa sytuacja.
Sprawdź, czy to nie sen JESZCZE RAZ!

Nawet jeśli jesteś kompletnie przekonany, że wszystko co się zdarzyło jest prawdopodobne lub po prostu normalne przeprowadź jeszcze jeden test – przeczytaj coś lub sprawdź godzinę na zegarku. Gdy tekst się nie zmienia skup się na nim przez chwilę i spróbuj go zmienić siłą woli. Jeśli tekst się zmieni można spodziewać się, że śnimy. We śnie tekst bardzo często zmienia się nawet w ciągu sekundy a my przyjmujemy to jako coś naturalnego i zupełnie normalnego podczas gdy jest to przejrzysta i alarmująca oznaka snu.
To o czym piszę nazywa się Testami Rzeczywistości

Najprościej mówiąc test sprawdzający czy to co widzimy jest realne czy nie. Jak już wspomniałem Test Rzeczywistości może być wykonywany gdy widzimy oznakę snu, ale powinien być również wykonywany rutynowo nawet gdy nic ciekawego się nie dzieje.
Dobrym pomysłem jest wyznaczenie kilku momentów dnia
...gdy wracasz do domu, wchodzisz do sypialni itp. Jeśli zrobisz szybki test rzeczywistości za każdym razem gdy wchodzisz do domu lub swojego pokoju, istnieje szansa, że zrobisz to samo we śnie, mając nadzieje odkryć że wcale nie jesteśmy na jawie. Możesz wykonywać testy za każdym razem, gdy sobie o nich przypomnisz lub gdy pomyślisz o snach – jeśli przyswoisz sobie oznaki snów będzie ci łatwiej uzyskać świadomość nawet gdy zapomnisz o testowaniu rzeczywistości. Im częściej robisz testy tym większa szansa na uzyskanie świadomości we śnie.
Jedną z prostych metod jest kupno zegara dzwoniącego co godzinę

Dzwonek przypomina mi o zrobieniu testu rzeczywistości, a tarcza zegara umożliwia mi zrobienie testu. To świetna metoda na przypominanie sobie o konieczności zrobienia testu, jeśli tylko zapamiętasz by zrobić test na dźwięk dzwonka. Bez przypomnienia najprawdopodobniej zapomnisz o zrobieniu testu. Metoda ma jedną wadę: musisz spać wystarczająco płytko by słyszeć dźwięk dzwonka, lecz wystarczająco twardo by cie nie obudził. Mnie się z tą metodą udało. Porównując tą metodę z innymi (takimi jak przypominanie sobie o testach samodzielnie, szukanie niecodziennych rzeczy, etc.) uważam ją za wielki sukces w osiąganiu świadomych snów.
Lecz wszystko czego potrzebujesz do osiągnięcia świadomości to po prostu...

Wiedza o tym, że śnimy! To jednak nie znaczy, że będziemy w pełni świadomi. Możesz wykonać test, ale coś musi cię na to naprowadzić bo gdy masz zrobić test a spotyka cię coś takiego: “To musi być Se... o rany! O! Fioletowy kot! Ale bajer..." momentalnie tracimy świadomość. Odrobina dyscypliny jest niezbędna do uzyskiwania świadomości. Dobrym pomysłem jest zatrzymanie wszystkiego co robisz gdy śpisz. Oczyść umysł i przekonaj się o tym, że śnisz – nie akceptuj wszystkiego dookoła, bo najprawdopodobniej test się nie powiedzie.

WBTB i 4+1Wake up Back to Bed - obudź się i wróć do łóżka Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów uzyskiwania LD.

Metoda ta zakłada, że gdy rozbudzimy umysł, a ciało pozostanie w częściowym uśpieniu, to łatwiej będzie wrócić do snu świadomie. Uśpienie organizmu uzyskujemy naturalnym sposobem - wstajemy w środku nocy! Nasze ciało jest wtedy ospałe. Wtedy rozbudzamy umysł - może czas napisać powieść? Przeczytać w końcu jakąś książkę? Chodzi o to, by przy minimalnym wysiłku fizycznym (nie rozbudzamy ciała!) maksymalnie rozbudzić umysł.

Ustaw swój budzik, aby zadzwonił kilka godzin wcześniej niż zwykle (wiem, że to nieprzyjemne, ale metoda jest tego warta). Następnie (już po przebudzenia) wyjdź z łóżka i zajmij się czymś związanym ze świadomym śnieniem. Przeczytaj coś o LD, aby poświęcić się w całości temu tematowi. Przeglądanie stron związanych z LD przez godzinę też załatwia sprawę.

Oczywiście innym dobrym sposobem jest czytanie postów na forum. Chodzi o to, aby rozbudzić twój umysł.

Kiedy jesteś pewien, że LD to jedyna rzecz o której możesz myśleć, wróć do łóżka.
Technika 4+1

Bardzo podobna (jeśli nie identyczna) jest metoda 4+1. Po 4 godzinach snu wstajemy i przez godzinę rozbudzamy umysł po czym idziemy znowu spać. Częstotliwość świadomych snów zwiększa się wraz z postępem cyklu snu (nad ranem jest najwięcej snów), dlatego metodę tę można dowolnie modyfikować według uznania np. można ją przemianować na 6+30 - śpimy 6 godzin snem regeneracyjnym i nieprzerwanym, po czym wstajemy i przez 30 minut się rozbudzamy.

Prowadzono badania, które wykazały, że częstotliwość świadomych snów u osób, które wstawały 2 godziny przed normalnym czasem przebudzenia i rozbudzały się 1-2h, a później znowu kładły się spać wzrosła o 50%. To znaczy, że jedynie wstając rano i czytając książkę, albo ucząc się do szkoły robimy coś pożytecznego i do tego po tym kładziemy się spać by śnić kolorowe i piękne świadome sny!
Porady:

Jeżeli masz problemy ze wstawaniem z łóżka w nocy, postaw swój budzik w odległym kącie pokoju tak, żebyś musiał wstać, by go wyłączyć.
Połącz tę metodę z MILD lub WILD, aby uzyskać pewniejszy rezultat.

Nie używaj tej metody kosztem czasu snu. Jeśli masz zamiar rozbudzać się godzinę w nocy, to idź spać godzinę wcześniej niż zwykle, tak by bilans godzin przespanych pozostał niezmieniony. Niewyspanie dramatycznie obniża zdolność zapamiętywania snów!

ups trochę się rozpisałem ale chciałem wam przed stawic temat jak najdokładniej

Re: Lucid Dream-Świadomy Sen

: 27 sty 2012, 12:27
autor: wojtasjp
oj stary chyba się incepcji naoglądałeś :lol:

Re: Lucid Dream-Świadomy Sen

: 27 sty 2012, 19:48
autor: kwach
może tylko to jest naukowo potwierdzone dlatego dałem link do wiki wystarczy po czytać