Uprawnienia

Gdy osoba z niepełnosprawnością otrzymuje orzeczenie ze stopniem swojej niepełnosprawności, zastanawia się co oznacza przyznany stopień, w jakich sytuacjach będzie potrzebna jej legitymacja „osoby z niepełnosprawnością” oraz jakie przysługują jej ulgi i zniżki z tytułu niepełnosprawności. Na portalu Niepełnosprawni.pl można znaleźć jedyne takie w Polsce kompendium wiedzy o trzech stopniach niepełnosprawności.

„Dostałem lekki stopień niepełnosprawności i właśnie się dowiedziałem, że nic mi z tego tytułu nie przysługuje. To po co go dają?” - z takim problemem zgłasza się do Centrum Integracja w Warszawie wiele osób.

Przystępny język

W poradniku „Po co jest lekki stopień?” eksperci Integracji wyjaśniają prostym i przystępnym dla wszystkich językiem m.in. czy osoba posiadająca lekki stopień niepełnosprawności jest uprawiona do korzystania ze zniżek w komunikacji miastowej i międzymiastowej, jak wyglądają zniżki w przypadku ubiegania się o tzw. ulgę rehabilitacyjną, czy takie osoby mogą ubiegać się o dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz jak wyglądają uprawnienia dla prawnika z niepełnosprawnością w stopniu lekkim.

Klarowne wyjaśnienie

Inaczej sytuacja wygląda u osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którym przysługuje więcej zniżek. Jakich? Artykuł „Co daje umiarkowany stopień?” rozwiewa wszelkie wątpliwości odnośnie zasiłku pielęgnacyjnego, ulg w transporcie, zwolnienia z opłaty abonamentowej czy rabatu na usługi telekomunikacyjne. Dodatkowo osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności znajdą w poradniku dokładne wyjaśnienie o likwidacji barier w swoim miejscu zamieszkania, dofinansowaniach PFRON czy uprawieniach pracowniczych. Więcej tematów związanymi z ulgami z tytułu umiarkowanego stopnia niepełnosprawności znajduje się na portalu Niepelnosprawni.pl.

Najważniejsze rzeczy w jednym miejscu

Poradnik „Co daje znaczny stopień?” - w sposób jasny i klarowny przedstawia wszystkie ulgi i zniżki, przysługujące osobie ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Wypunktowane zostały w nim sprawy związane z m.in.: dodatkiem lub zasiłkiem pielęgnacyjnym, ulgami komunikacyjnymi, zwolnieniem za abonament za radio i TV. Ponadto znajdą się w nim informacje dotyczące udziału w turnusach rehabilitacyjnych, zaopatrzenia w potrzebny sprzęt, likwidacji barier, czy zniżek w podatkach i dofinansowania z PFRON. Dla pracowników z niepełnosprawnością przydatne będą zagadnienia na temat uprawnień pracownika i pracodawcy ze znacznym stopniem niepełnosprawności, czy też inne ulgi np. pierwszeństwo w kolejkach, gdzie można wejść z psem asystującym oraz wiele innych.

 

www.integracja.org