Tetraplegik • Rehabilitacja w warunkach domowych
Strona 1 z 1

Rehabilitacja w warunkach domowych

: 30 paź 2012, 14:04
autor: arky
Pewnie wielu z Was płaci grube pieniądze za prywatna rehabilitacje w domu i pewnie nie wszyscy wiedza, ze mamy zagwarantowane świadczenia rehabilitacyjne zgodnie z ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

link do dziennika: http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok, ... kresu.html

Problem polega na tym, ze Szpitale lub Osrodki nie chcą udzielac takich swiadczen, roznie interpretuja powyzsze rozporzadzenie a mianowicie chodzi o $ 6.1, ktory mowi:

Kod: Zaznacz cały

§ 6. 1. Świadczenia gwarantowane, o których mowa w § 4 pkt 2, są udzielane świadczeniobiorcom, którzy ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się nie mogą dotrzeć do świadczeniodawców udzielających świadczeń gwarantowanych, o których mowa w § 4 pkt 1, a wymagają rehabilitacji lub fizjoterapii.

2. Zabieg fizjoterapeutyczny, o którym mowa w § 4 pkt 2 lit. b tiret drugie, jest udzielany świadczeniobiorcom z zaburzeniami funkcji motorycznych spowodowanymi:

1) ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (stanami po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) - przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;

2) ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa, zwanej dalej "skalą opartą na skali Rankina"; warunku otrzymania 5. stopnia skali opartej na skali Rankina nie stosuje się do dzieci do ukończenia 18. roku życia;

3) uszkodzeniem rdzenia kręgowego - przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
I tak: zgodnie z ppkt 3. kazdy po uszkodzeniu rdzenia kregowego moze skorzystac z rehabilitacji do 12 miesiacy od powstania uszkodzenia! A co jesli 12 miesiecy lezal po szpitalach? Niestety ale juz sie nie nalezy! Na ten wlasnie ppkt powoluja sie szpitale ale o czym mowi ppkt 2? o uszkodzeniu centralnego i obwodowego ukladu nerwowego... a czy przypadkiem rdzen kregowy nie nalezy do obwodowego ukladu nerwowego? Otoz tak, wiec mozna chyba zaliczyc to do ppkt2!

W zwiazku z powyzszym szukam osob, ktore korzystały lub chcialy skorzystac z gwarantowanych świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej w warunkach domowych,a dostaly odmowe, głównie chodzi mi o osoby po urazie rdzenia kręgowego. Chce wystosowac pismo do NFZ o zajecie stanowiska i okreslenie w jasny sposob, czy sie nalezy czy nie!!

Re: Rehabilitacja w warunkach domowych

: 25 sty 2013, 17:59
autor: Gość
sama pracuję w tzw. środowisku - czyli rehabilitacja w domu pacjenta (oczywiście w ramach NFZ-u i Mops-u). nie ma ograniczeń wynikających ze "stażu w niepełnosprawności". może to być miesiąc albo kilkanaście lat. skierowanie wystawia lekarz, nawet ten z POZ-u. zazwyczaj jest to 80 godzin w roku kalendarzowym (najlepiej 2 razy po 40). i wtedy szukacie przychodni, która ma podpisany kontrakt na takie usługi - jest ich naprawdę całkiem sporo. powodzenia.

Re: Rehabilitacja w warunkach domowych

: 26 sty 2013, 15:49
autor: arky
Gość pisze:sama pracuję w tzw. środowisku - czyli rehabilitacja w domu pacjenta (oczywiście w ramach NFZ-u i Mops-u). nie ma ograniczeń wynikających ze "stażu w niepełnosprawności". może to być miesiąc albo kilkanaście lat. skierowanie wystawia lekarz, nawet ten z POZ-u. zazwyczaj jest to 80 godzin w roku kalendarzowym (najlepiej 2 razy po 40). i wtedy szukacie przychodni, która ma podpisany kontrakt na takie usługi - jest ich naprawdę całkiem sporo. powodzenia.
I tu jestes w bledzie, przeczytaj post powyzej!

Re: Rehabilitacja w warunkach domowych

: 27 sty 2013, 10:11
autor: Tetrusnew
Właśnie do mnie przychodzą na rehabilitacje.Mam 10 zabiegów po 8-u miesiącach czekania :lol: A po wypadku już kupa czasu.

Re: Rehabilitacja w warunkach domowych

: 27 sty 2013, 14:06
autor: arky
Mi szpital odmówił :( czekam co NFZ mi odpowie.

Re: Rehabilitacja w warunkach domowych

: 28 sty 2013, 09:07
autor: Monikai
u nas tez odmawiają, czyli nie ma jednolitej praktyki i wszystko zależy od interpretacji ludzkiej (dosłownie i w przenosni)
Arky - powodzenia. Bardzo trzymam kciuki, choc przyznam, ze całkiem prawdopodobne jest zastosowanie interpretacji zawężajacej tj.: skoro ten przypadek został wymieniony, jak odrebny, to należy go traktować jako lex specialis i stosować pkt 3 zamiast pktu 2.
Gdyby jednak udało się uzyskac prawidłową interpretację, czyli: mozliwość stosowania pkt 2 np w przypadku uznania przez lekarza, że rehabilitacja jest konieczna i daje efekty, to byłby wielki krok do przodu
powodzenia raz jeszcze

Re: Rehabilitacja w warunkach domowych

: 05 mar 2013, 18:04
autor: arky
Ok, i'm back :) otrzymałem pismo z odpowiedzią z NFZ I MZ, ale dzisiaj już mi się nie chce pisać, jutro coś naskrobie, generalnie jest na PLUS :)

Re: Rehabilitacja w warunkach domowych

: 06 mar 2013, 19:43
autor: Monikai
arky pisze:Ok, i'm back :) otrzymałem pismo z odpowiedzią z NFZ I MZ, ale dzisiaj już mi się nie chce pisać, jutro coś naskrobie, generalnie jest na PLUS :)
no, to jeśli da się to uogólnić dla nas wszystkich - to chyba jesteś naszym bohaterem!
super i gratulacje:)