Uprawnienia

ZUS 500+Chociaż niektórzy używają określenia "500 plus dla osób niepełnosprawnych". Odkąd pojawiły się pierwsze pogłoski na temat nowej ustawy, pojawiło się również mnóstwo zapytań związanych m.in. z tym, komu przysługuje świadczenie, na jakiej zasadzie oraz w jaki sposób można się o nie ubiegać. Szybko okazało się, że świadczenie nie jest dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami, ponieważ trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Pieniądze mają być wypłacane od października, ale już można pobierać, wypełniać oraz składać w odpowiednich placówkach wnioski. Zależy nam na tym, aby wymagania, jakie stawia 500+ były dla każdego jasne, dlatego przygotowaliśmy dla Was artykuł, który zawiera odpowiedzi na podstawowe i najczęściej zadawane pytania.

Gdy osoba z niepełnosprawnością otrzymuje orzeczenie ze stopniem swojej niepełnosprawności, zastanawia się co oznacza przyznany stopień, w jakich sytuacjach będzie potrzebna jej legitymacja „osoby z niepełnosprawnością” oraz jakie przysługują jej ulgi i zniżki z tytułu niepełnosprawności. Na portalu Niepełnosprawni.pl można znaleźć jedyne takie w Polsce kompendium wiedzy o trzech stopniach niepełnosprawności.

Wielkimi krokami zbliża się czas, w którym osoby niepełnosprawne mogą uzyskać jednorazową dotację ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na:
  • - podjęcie działalności gospodarczej (w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej),
  • - rolniczej (w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, w tym polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, bez względu na formę prawną jej prowadzenia),
  • - wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.
Dotacja – nieodpłatna i bezzwrotna ( pod warunkiem spełnienia warunków zawartych w umowie)
pomoc finansowa.

Aktywny SamorządW treści znajdziecie Państwo informację Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
o w/w programie obowiązujące w 2016 roku. PFRON przekazuje pieniądze samorządom powiatowym, w których możecie Państwo starać się o przyznanie dofinansowania. Odpowiednio do miejsca zamieszkania zgłaszacie się Państwo do wskazanych jednostek. Mieszkańcy miast do Urzędu Miasta lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie a osoby zamieszkujące teren powiatu z wyłączeniem terenu miasta do Starostwa Powiatowego lub Powiatowego Ośrodka Pomocy Rodzinie.  Z doświadczenia warto przed wyruszeniem z domu pokusić się o kontakt telefoniczny z właściwą do miejsca zamieszkania jednostką w celu uzyskania informacji o miejscu do, którego należy się udać a co ważniejsze o wskazanie np. strony internetowej na, której zamieszczone zostały wnioski do pobrania.

Proszę Państwa pamiętajcie, że osoba lub osoby przyznające dofinansowanie nie udzielają go z własnej kieszeni. Jeżeli będziecie mieli jakiekolwiek wątpliwości co do zasady udzielania dofinansowań zgłaszajcie uwagi w oddziałach PFRON.