Rehabilitacja

Ćwiczenia są świetną metodą dla większości osób po urazie rdzenia kręgowego, żeby podnieść odporność organizmu i zwiększyć wytrzymałość do wykonywania codziennych czynności. Chociaż przed podjęciem lub przed zmianą zestawu ćwiczeń powinieneś poradzić się lekarza, to jednak lekarze zalecają ćwiczenia jako metodę poprawy zdrowia. Zazwyczaj proponuje się 10 minut lekkiej rozgrzewki co drugi dzień. Następnie powoli należy zwiększać czas i energię przeznaczane na ćwiczenia, żeby w odpowiedni sposób poprawić swoją kondycję.


C1 - C4

 

Dla osób z wysokim poziomem uszkodzenia rdzenia może być trudno wykonywać ćwiczenia. Rodzaj ćwiczeń jakie można wykonywać jest bardzo ograniczony ze względu na brak mobilności, ale jest kilka opcji. Jest kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać sam, i niektóre wykonywane z pomocą innych.

 

Ćwiczenia oddechowe mogą być bardzo przydatne dla osób z urazami na poziomie od C1 do C4. Możesz zacząć zestawem 4 ćwiczeń oddechowych dwa razy rano i dwa razy wieczorem. Pozwolą one na usprawnienie Twojego układu oddechowego. Możesz zwiększyć wydolność płuc, co pozwoli Ci łatwiej oddychać. Dodatkowym atutem może być zmniejszenie ryzyka infekcji dróg oddechowych, jak na przykład zapalenie płuc.

1. Weź głęboki wdech i zatrzymaj powietrze w płucach przez 5 sekund, a następnie powoli wypuść.

2. Weź głęboki oddech najszybciej i jak najwięcej powietrza możesz, a następnie bardzo szybko wypuść je z płuc.

3. Weź głęboki oddech i zatrzymaj go... następnie weź następny oddech i zatrzymaj go... weź jeszcze jeden oddech i dopiero powoli wypuszczaj powietrze z płuc.

4. Weź głęboki oddech a następnie wypuszczając powietrze licz jak najdłużej i najszybciej potrafisz.

 

Ćwiczenia szyi i ramion poprawią Twoją siłę i wytrzymałość. Możesz zacząć od wznoszenia ramion po 10 razy rano i 10 razy wieczorem. Jeśli masz kogoś, kto mógł by Ci pomóc, poproś żeby przytrzymał Ci ramiona i głowę stwarzając delikatny opór przy wykonywanych przez Ciebie ćwiczeniach. Może również pomóc Ci przy wykonywaniu ćwiczeń rozciągających. Podczas tych ćwiczeń Twoje ręce i nogi unoszone są wyżej niż Twoje serce, powoduje to wzrost tętna, gdyż serce ma trudniej przepchnąć krew pokonując przyciąganie, jednakże poprawi to znacznie Twoją kondycję.

 

C4 - C5

Do ćwiczeń oddechowych i ćwiczeń ramion, osoby po urazach poniżej C4 mogą ćwiczyć inne partie ciała. Chociaż możesz potrzebować pomocy, żeby zacząć ćwiczenia, to wiele możesz zrobić samemu. Dla przykładu możesz użyć taśm elastycznych, dostępnych w wielu sklepach, aby ćwiczyć swoje bicepsy. Podczas siedzenia w wózku możesz ćwiczyć mięśnie łopatki.

 

C6 - C7

Osoby z urazami poniżej C5 mogą uznać, że lepiej jest im ćwiczyć na atlasie. Używając przystosowanych rękawic mogą prawdopodobnie ćwiczyć mięśnie ramion, bicepsy i mięśnie trójgłowe ramienia. Jeśli masz zachowany ruch palca lub kciuka możesz używać różnego sprzętu bez rękawic, może to pomóc w usprawnieniu tych części ręki. Jeżeli nie masz możliwości ćwiczyć na atlasie, z łatwością możesz wykonywać podobne ćwiczenia w domu, lub uczestnicząc w innego rodzaju ćwiczeniach fizycznych.

 

Osoby z Paraplegią

Jeżeli jesteś paraplegikiem, prawdopodobnie możesz wykonać większość ćwiczeń rozciągających, wzmacniających, nawet bez pomocy innych. Podczas uczestniczenia w zajęciach lub podczas ćwiczeń fizycznych powinieneś się skupić na utrzymaniu swojego ciała w jak najlepszej kondycji fizycznej.

 

Podsumowanie

Zawsze powinieneś dbać o bezpieczeństwo podczas wszystkich ćwiczeń fizycznych. Ćwiczenia są świetnym narzędziem w kształtowaniu Twojej kondycji i Twojego zdrowia, ale należy pamiętać, że mogą być przyczyną poważnych kłopotów, jeśli nie są wykonywane rozważnie. Jeśli poczujesz ból, należy natychmiast przerwać ćwiczenie i skontaktować się z lekarzem. Ból może być oznaką poważnych komplikacji. Ćwicząc ze zdrowym rozsądkiem będziesz cieszyć się dużymi korzyściami zdrowotnymi przez długie lata.

 

Źródło: http://www.spinalcord.uab.edu/show.asp?durki=55969&site=1021&return=21668