Artykuł umieszczony na stronie dzięki uprzejmości Pani Dr n. med. Joanny Filipowskiej
Uszkodzenie rdzenia kręgowego jest przyczyną występowania poważnych zaburzeń funkcji seksualnych. Mężczyzn z para- lub tetraplegią uznawano jeszcze do niedawna za bezpłodnych, ponieważ stwierdzano u nich zaburzenia erekcji i brak ejakulacji (anejakulację). Problemem tym się jednak przez wiele lat nie zajmowano, ponieważ uważano, że ogromnym sukcesem jest uratowanie takiej osobie życia i niedopuszczenie do powikłań związanych z długotrwałym unieruchomieniem. Jakość późniejszego życia nie mieściła się w kategoriach medycznych.
Szwajcarska organizacja pozarządowa szkoli grupę "seksualnych asystentów". Mają oni oferować radość seksu tym, dla których była dotąd nieosiągalna.
- Wszyscy zarzucają mi, że łamię tabu, ale tabu jest po to, by je łamać - mówi "Gazecie" Aiha Zemp, psychoterapeutka pilotująca kontrowersyjny projekt.
Kiedy pytam ją, czy jest jakaś różnica między "pomocą seksualną" a prostytucją, odpowiada nerwowo: - Prostytutka bierze ok. 120 franków szwajcarskich za 10 minut pracy. Godzina naszej fachowej pomocy seksualnej będzie kosztowała 150 franków. 10 minut w wykonaniu zwyczajnej prostytutki to za mało dla człowieka na wózku, nie mówiąc już o okazywaniu wrażliwości i zrozumienia. Tego nie można zamówić w agencji towarzyskiej.
Autorzy:Phil Klebine, MA and Linda Lindsey, MEd
Konsultacje medyczne: Amie B Jackson, MD and Robert Poczatek, MD
Wstęp
Kobiety po urazie rdzenia kręgowego stają przed wieloma wyzwaniami natury zdrowotnej. Ponieważ kobiety z urazem rdzenia stanowią około 20% osób po urazie rdzenia, jest niewiele dostępnych informacji odnośnie ich zdrowia i samopoczucia. Wiele z dostępnych informacji jest nieaktualnych, zwłaszcza tych odnoszących się do ciąży i porodu.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec