Urologia

Cewniki hydrofilowe są bezpieczne, łatwe w obsłudze, korzysta się z nich szybko i dyskretnie – mówią pacjenci cierpiący z powodu przewlekłego zalegania moczu. Problem w tym, że finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia jest niewystarczające i pacjenci nie mogą ich używać.

„Uwolnij swoją moc” – to hasło kampanii społecznej, prowadzonej przez Fundację Integracja, której jednym z priorytetów jest aktywne wsparcie działań na rzecz refundacji cewników hydrofilowych w Polsce. Cewniki hydrofilowe powinny być objęte pełną refundacją przez NFZ, ponieważ są rekomendowane przez ekspertów, jako najlepsze i najbezpieczniejsze.

Łukasz Brudek od 3 lat jeździ na wózku inwalidzkim. Mimo to studiuje na wydziale wychowania fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego i gra w rugby na wózku w Klubie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach Flying Wings. Od niedawna używa cewników hydrofilowych. Problem w tym, że limity NFZ są niewystarczające.

Co powinna wiedzieć i na co w szczególności powinna zwrócić uwagę osoba, kiedy chce wprowadzić w życie taki sposób oddawania moczu?!

Taka forma wypróżniania pęcherza jest najbardziej bezpieczną formą dla osób, które mają z tym, na co dzień problemy. Warunkiem bezpieczeństwa jest higiena, która musi być bezwzględnie zachowana, jest to dokładne mycie rąk, używanie sterylnych rękawiczek, żeli ułatwiających bezpieczne wprowadzenie cewnika oraz zwracanie uwagi na to w jakim, miejscu chcemy się zacewnikować (publiczna toaleta, dom).

Cewnik jest małą plastikową rurką wprowadzaną do szyi pęcherza w celu odprowadzenia moczu. Z jednej strony jest zakończony zaokrąglonym końcem, przeważnie dwoma "oczkami"(otworami), czasami balonikiem zabezpieczającym cewnik przed wysunięciem się z szyi pęcherza moczowego. Z drugiej strony cewnika znajduje się końcówka, którą podłącza się cewnik do worka zbierającego mocz, może znajdować się zawór przez który wprowadzany jest płyn do napełniania balonika.

 Urografia

Co to jest?
Urografia jest to badanie polegające na wykonaniu specjalego prześwietlenia RTG całego układu moczowego tzn. nerek, moczowodów oraz pęcherza moczowego.
 

W jakim celu jest wykonywane?

Za pomocą tego badania lekarz może określić położenie, kszałt, zarys, ukrwienie i zdolności wydalnicze nerek, wykrycie złogów i kamieni, pęknięcia nerki, zwężenie moczowodów oraz zastoje moczu w pęcherzu moczowym. Można również stwierdzić istnienie torbieli i guzów nerek