cwiczenia na plecy

Metody rehabilitacji i sposoby uczenia samoobsługi

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
munio
gawędziarz
Posty: 89
Rejestracja: 21 maja 2011, 21:48

cwiczenia na plecy

Post autor: munio »

poradzicie jakies cwiczenia na moje slabe plecy?niestety niedam rady usiedziec bez oparcia :oops:
Awatar użytkownika
JakubKraszewski
cicha woda
Posty: 30
Rejestracja: 24 paź 2011, 09:41

Re: cwiczenia na plecy

Post autor: JakubKraszewski »

Witam,
jeżeli wątek jest jeszcze aktualny to mogę odpowiedzieć na Twoje zapytanie. Prosiłbym tylko o opisanie poziomu uszkodzenia rdzenia kręgowego, jakie są powikłania neurologiczne (co możesz, a czego nie jesteś w stanie wykonać), na jakim wehikule się poruszasz (aktywny, orto, itd.), a także jaki konkretnie masz problem dotyczący pozycji siedzącej.

Czekam na odpowiedź.
P.S. Jeżeli wolisz - napisz na priva.

Pozdrawiam
Edisa

Re: cwiczenia na plecy

Post autor: Edisa »

WItam.
Ja z tym samym pytaniem.
Th5/Th6.
Problemy z kaszlem, paraplegia.

Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
JakubKraszewski
cicha woda
Posty: 30
Rejestracja: 24 paź 2011, 09:41

Re: cwiczenia na plecy

Post autor: JakubKraszewski »

Cześć!
Problem z efektywnym kaszlem to chyba zmora większości osób po URK na poziomie C, górnego, środkowego, czasem dolnego Th. W Pani sytuacji ćwiczenia opierałyby się na stymulacji mięśni pomocniczych wydechowych, tj:
-mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne (poniżej poziomu uszkodzenia rdzenia kręgowego)
-mięśnie brzucha (w miarę możliwości, w zależności od stopnia i rodzaju URK, mięsień poprzeczny brzucha i klatki piersiowej, prosty brzucha, skośny zewntrzny i skośny wewnętrzny)
-mięśnie czworoboczne (jako mięśnie pociągające ostatnie żebra w kierunku dolnym skutkując efektywnym wydechem i kaszlem)
- i inne
Oczywiście warunkiem skutecznego wydechu jest pełny prawidłowy wdech, z czym wydaje mi się, nie powinna mieć Pani problemu. W szerokim pojęciu można powiedzieć, że mięśnie tworzące "gorset mięśniowy" dla jamy brzusznej i klatki piersiowej poprzez swoje napięcie, zwiększają ciśnienie śródbrzuszne i śródpiersiowe co w rezultacie powoduje skuteczną ekspirację (wydech) i kaszel.
Ćwiczenia opierały by się na pospolitym dmuchaniu poprzez słomkę w kuleczki w pojemniku, w wodę, można także spróbować np. nadmuchać balona - tylko uwaga na cofające się powietrze (bardziej zaawansowane).
Ćwiczenia stymulujące mięśnie brzucha (brzuszki - np. przejście z leżenia tyłem do pozycji siedzącej, ruch w leżeniu tyłem do oderwania kąta dolnego łopatek, z lub bez pomocy terapeuty, opiekuna, rodziny).
Można wykonać także brzuszki skośne w leżeniu tyłem, wspiąć się na jeden bark, łokieć ze skrętem tułowia w kierunku do podpierającej kończyny górnej (z lub bez asekuracji, pomocy innych osób), szeroki wachlarz technik zawartych w PNF.
Wciąganie brzucha w leżeniu tyłem, leżeniu na boku, leżeniu przodem, klęk podparty (trzy ostatnie przeciwko sile grawitacji).
Wyprosty tułowia w leżeniu przodem stymulujące mięsień czworoboczny lędźwi.
Ćwiczenia w pozycji siedzącej (jak wyprosty z pozycji nieznacznego pochylenia w przód, skłony boczne, skręty tułowia (także z asekuracją, wspomaganiem terapeuty, opiekuna, rodziny), siad z prostymi plecami przy ścianie plus ruchy kończyn górnych (zgięcie, odwodzenie), itd.
Ćwiczenia zwiększające sprężystość klatki piersiowej, wspomagające wydech, w późniejszym etapie oporujące, itd. (techniki wykonywane przy obecności fizjoterapeuty).
Ogólne ćwiczenia na zasadzie ruchu (fazowe) i stabilizacji w różnych pozycjach wyjściowych dla mięśni tułowia przełożą się na zmniejszenie Pani problemu.
Bez wywiadu, badania, oceny radiologicznej ciężko jest zaproponować uniwersalny program terapeutyczny "efektywnego kaszlu" ze względu na różny obraz funkcjonalny każdego pacjenta.
Kompresja jamy brzusznej (ściśnięcie przez osobę trzecią) podczas kaszlu też zwiększa jego efektywność.
W razie pytań proszę o kontakt.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ