monural

Czym się faszerować i dlaczego.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Malcolm
gaduła
Posty: 213
Rejestracja: 06 gru 2004, 08:41

monural

Post autor: Malcolm »

znaktos ten lek ponoc dziala na drogi moczowe szukam jakiegos opisu , ktos bral ?
Google znajduje ale opisy tylko dla lekarzy i farmacetow


malcolm
Awatar użytkownika
agusia
cenzor
Posty: 895
Rejestracja: 13 kwie 2004, 16:53
Lokalizacja: Lipno

Post autor: agusia »

Monural jest to jeden z preparatów zarejestrowanych pod nazwą międzynarodową Fosfomycin.

Jest to antybiotyk wytwarzany przez szczepy Streptomyces fradiae, Str. irridochromogenes, Str. wedmonensis.
Jest pochodną kwasu fosfonowego o umiarkowanym działaniu bakteriobójczym, m.in. na Escherichia coli, Salmonella spp., Shigella spp.,Haemophilus influenzae, Neisseria spp., Staphylococcus aureus (także szczepy oporne na metycylinę i inne antybiotyki). Znacznie słabiej działa na paciorkowce i enterokoki.
Nie działa na Pseudomonas aeruginosa i Bacteroides fragilis. Fosfomycyna nie wykazuje oporności krzyżowej z innymi antybiotykami i działa na niektóre szczepy bakterii oporne na inne antybiotyki.

Zastosowanie.
Fosfomycyna jest stosowana w zakażeniach układu moczowo-płciowego oraz w profilaktyce zakażeń dróg moczowych przed zabiegami chirurgicznymi i przezcewkowymi zabiegami diagnostycznymi.
Ponadto jest stosowana w zakażeniach układu oddechowego, przewodu pokarmowego (zwł. w biegunkach wywołanych przez E. coli).
Ze względu na umiarkowaną aktywność jest często łączona z antybiotykami B-laktamowymi lub aminoglikozydowymi.
W zakażeniach układu moczowego zaleca się jej podawanie w dawce jednorazowej.

Przeciwskazania.
Ostrożnie podawać w niewydolności nerek, w razie znacznego upośledzenia ich czynności należy kolejne dawki podawać co 24 godziny. Podczas długotrwałego leczenia pozajelitowego dużymi dawkami istnieje ryzyko hipokalemii, zwłaszcza u chorych z niewydolnością serca leczonych preparatami naparstnicy.

Działania niepożądane.
Może wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe (brak łaknienia, zaburzenia smaku, nudności i biegunka), bóle głowy, wysypkę skórną i eozynofilię, przejściowe zwiększenie aktywności aminotransferaz i fosfatazy zasadowej w krwi, zapalenie żyły.
Po podaniu pozajelitowym (sól disodowa) możliwe są także zaburzenia elektrolitowe (hipokalemia).
Działania niepożądane występują u ok.20% dorosłych pacjentów; u dzieci fosfomycyna jest zazwyczaj dobrze
tolerowana.

Dawkowanie.
Doustnie podaje się fosfomycynę na czczo, ew. na 1 h przed posiłkiem lub 2 h po jego spożyciu (najlepiej wieczorem przed snem). Dożylnie w powolnym (3O-minut.) wlewie kropl. , po rozpuszczeniu substancji w załączonym rozpuszczalniku i rozcieńczeniu roztworu 5% roztworem glukozy lub 0.9% rozworem NaCl.
Doustnie. Dorośli. W zakażeniach dróg moczowych 3 g jednorazowo.W zakażeniach nawacających lub wywołanych przez bakterie o mniejszej wrażliwości (np. Enterobacter spp.) podaje się 2 dawki po 3 g w odstępie 24h. W profilaktyce zakażeń dróg moczowych 3 g przed rozpoczęciem zabiegu oraz 3 g po 24 h od jego zakończenia.
Dzieciom od 6. roku zycia w zakażeniach dróg moczowych 2 g jednorazowo.
Dożylnie. Dorosłym 2-4 g na 24 h w 2-3 dawkach; w cięższych zakażeniach 8 - 12 g na 24 h (zazwyczaj 8 g w 2 wlewach co 8 h lub 12 g w 3 wlewach co 4 h); w wyjątkowo ciężkich zakażeniach do 16 g na 24h.
Dzieci: noworodkom 100 mg/kg masy ciała na 24 h w 2 dawkach; niemowlętom 200-250 mg/kg masy ciała na 24 h w 3 dawkach; dzieciom 2.-12. roku życia 100-200 mg/kg masy ciała na 24 h w 3 dawkach (maksymalnie 300 mg/kg masy ciała na 24 h); powyżej 12. roku życia - jak doroslym .

Preparatu Monural nie należy podawać osobom dializowanym i dzieciom do 5 roku życia.
Gość

Re: monural

Post autor: Gość »

Malcolm pisze:znaktos ten lek ponoc dziala na drogi moczowe szukam jakiegos opisu , ktos bral ?
Google znajduje ale opisy tylko dla lekarzy i farmacetow


malcolm
wlaśnie wrócilam od lekarza z tym lekiem...podobno bardzo skuteczny,,,choc bardzo drogi!!
ODPOWIEDZ