Poszkodowani wypadkach komunikacyjnych w latach 80, 90 otrzymujący renty z ubezpieczenia OC muszą pamiętać, że z upływem lat staną przed problem tzw. wyczerpania sumy gwarancyjnej.
Suma gwarancyjna to określona w umowie ubezpieczenia kwota stanowiąca górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W odniesieniu do ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych suma gwarancyjna jest regulowana w ustawie, w wcześniej w rozporządzeniach.
Jeśli odpowiednio wcześnie poszkodowany nie podejmie kroków prawnych może dojść do ustania stosunku prawnego pomiędzy zakładem ubezpieczeń a rentobiorcą, co oznacza utratę prawa do dalszego pobierania rent.
Wyczerpanie sumy gwarancyjnej, bez podjęcia uprzednio kroków prawnych, oznacza w praktyce, że osoba otrzymująca renty z zakładu ubezpieczeń utraci prawo do ich dalszego pobierania. Jest to o tyle istotne, że w przeważającej ilości przypadków poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych otrzymują renty na zwiększone potrzeby które zabezpieczają kwoty niezbędne na zakup leków, rehabilitację, sprzęt ortopedyczny i wiele, wiele innych.
Co można zrobić?
Przesłanką zabezpieczenia otrzymywania świadczenia rentowego po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej jest podjęcie działań prawnych w okresie pobierania świadczenia rentowego zmierzających do ustalenia przez sąd obowiązku płatności świadczenia rentowego pomimo wyczerpania sumy ubezpieczenia.
Ważne: złożenie pozwu po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej uniemożliwi dochodzenie ustalenia dalszej płatności renty.
Jak My możemy Ci pomóc?
- bezpłatnie dokonamy analizy Twojej sprawy
- przygotujemy odpowiednie dokumenty i pozew
- będziemy reprezentować Cię w postępowaniu sądowym
Zadzwoń tel. 721 401 000 i zapytaj o swoją sprawę zanim będzie za późno.
<<<<<<< CURRENT_FILE
======= DIFF_SEP_EXPLAIN
>>>>>>> NEW_FILE