Wyczerpanie sumy gwarancyjnej OC

Niewidzialna linia odgradzająca od mrocznej strony mocy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
versus
gawędziarz
Posty: 50
Rejestracja: 02 lip 2007, 16:30
Lokalizacja: Płock, Warszawa
Kontakt:

Wyczerpanie sumy gwarancyjnej OC

Post autor: versus »

Niektórzy moi Klienci w ostatnim czasie otrzymali pisma od ubezpieczycieli o przekroczeniu 80% sumy gwarancyjnej. Czasami zdarza się jednak, że ubezpieczyciel zapomina o tym terminowo poinformować i wtedy poszkodowany, pobierający rentę odszkodowawczą, dowiaduje się o tym dopiero na kilka miesięcy przed jej całkowitym wyczerpaniem.

Do 2019-09-27 można było występować do sądu o tzw. "waloryzację sumy gwarancyjnej" - na podstawie art. 357(1) k.c.

W dniu 2019-09-28 weszła w życie Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej ustalonej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2006 r.

Na jej podstawie, poszkodowanemu przysługuje roszczenie o wypłatę renty do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej.

Należy również pamiętać, że UFG wypłaca jedynie rentę. Nie dotyczy to żadnych innych roszczeń, niewchodzących w skład renty. Jeżeli więc np. kupiłeś nowy wózek inwalidzki, poniosłeś jednorazowe koszty na przystosowanie samochodu, wjazdu, windy, domu do potrzeb osoby niepełnosprawnej - a koszty te nie wchodzą w skład renty (a na 99% nie wchodzą), to niestety UFG nie pokryje Tobie tych kosztów.

W obecnym stanie prawnym musisz więc starać się "zwaloryzować sumę gwarancyjną" sądownie, w oparciu o art. 357(1) k.c. Niestety nie wiemy, jak aktualnie będą podchodzić sądy do tego typu powództw, gdyż w życie weszła w/w Ustawa, która miała przecież uregulować te kwestie... :shock:

Pamiętaj więc, że w powództwie musisz koniecznie zaznaczyć, że przysługują Tobie dodatkowe roszczenia, które nie wchodzą w skład renty i których nie pokryłby UFG!
Pozdrawiam serdecznie,
Michał Pietrykowski.

tel. kom.: 0506 187 080
tel.: 24 366 93 39
Skype: versus.michal.pietrykowski

Kancelaria Versus
e-mail: [email protected]
ODPOWIEDZ