Żyj zdrowo

 Legenda o zielonej herbacie

Kolebką zielonej herbaty są Chiny. Tam, jak mówi legenda, w 2737 r. p.n.e. odkrył ją cesarz Chen-nung, który odpoczywał w swoim ogrodzie. Przed cesarzem stał dzban z gorącą wodą do picia. Nagle zerwał się wiatr i wrzucił do dzbana kilka listków z dziko rosnącego drzewa herbacianego. Cesarz spróbował tego napoju, a ten nowy smak zachwycił go. Upłynęło jednak wiele lat, zanim herbata zielona stała się napojem powszechnie znanym i popularnym.

Herbata zielona jest najstarszym napojem świata. Chociaż dla Chińczyków i Japończyków od pięciu tysięcy lat stanowi napój codzienny, w Europie pojawiła się dopiero na początku XVII wieku. Na europejskich stołach nie zagościła jednak zbyt długo. Za sprawą Anglików, którzy zalali cały kontynent herbatą czarną, jej zielona siostra popadła w niełaskę. Obecnie jednak, wraz ze wzrostem świadomości o zdrowym odżywianiu, zielona herbata w Europie ma coraz większe znaczenie. Jej spożycie w Niemczech, Francji, Włoszech i Anglii w ciągu ostatnich lat wzrosło aż trzykrotnie.

 Thea sinesis

Tak właśnie naukowo nazywa się herbata zielona - Thea sinesis, czyli herbata chińska. I chociaż krzew ten rośnie także w Japonii, Wietnamie i Indiach, pewne jest, że zielona herbata pochodzi właśnie z Chin. Herbata zielona pochodzi z tej samej rośliny co herbata czarna. Różni się ona od herbaty czarnej tylko tym, że nie została poddana procesowi fermenacji. Świeżo zebrane liście poddaje się więdnięciu, parowaniu, zwijaniu i suszeniu. W wielu regionach, wysokiej klasy zielone herbaty produkuje się jeszcze klasyczną, starożytną metodą, wykonując wszystkie czynności ręcznie. Ma ona smak bardziej gorzki niż herbata czarna, a w filiżance napar przybiera barwę jaśniejszą, zbliżoną do cytrynowożółtej lub słomkowej.

 

Dla zdrowia i urody

Właściwości lecznicze zielonej herbaty wykorzystywane są w medycynie chińskiej i japońskiej już od wieków. Jest wysoko ceniona dzięki licznym właściwościom zdrowotnym. Lista dobroczynnego działania zielonej herbaty na nasz organizm jest dość długa. Japończycy wymieniają aż 61 dolegliwości, w leczeniu których napój ten może być pomocny, np. :

 • Posiadają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
 • Przeciwdziałają stresom
 • Chronią przed zawałem serca
 • Korzystnie działają w przypadku nadciśnienia tętniczego
 • Oczyszczają organizm z toksyn
 • Mają wybitne właściwości przeciwwrzodowe
 • Chłodny napar z zielonej herbaty polecany jest do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek oraz powiek
 • Polecane są osobą cierpiącym na nadkwaśność soku żołądkowego, reguluje procesy trawienne
 • Herbata zielona jest świetnym antyoksydantem.

 

W zielonej herbacie znajdziesz zarówno witaminy rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, B6, K, PP, sole mineralne: wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor i mangan, flawonoidy, puryny, lecytynę, teinę, garbniki, jak również cenne olejki eteryczne. Każda z tych substancji spełnia w twoim organizmie inną, ważną rolę:

 • flawonoidy mają właściwości silnie antyutleniające, dzięki nim zielona herbata hamuje procesy starzenia, wzmacnia odporność i zwiększa długość życia; antyutleniacze zawarte w zielonej herbacie chronią przed rakiem (przede wszystkim obniżają ryzyko nowotworów układu moczowego i trawiennego, a także skóry, płuc i sutka) i chorobami serca, obniżają poziom "złego" cholesterolu i zapobiega zwężaniu się naczyń krwionośnych
 • fluor uzupełnia zapotrzebowanie organizmu na ten składnik wzmacniając w ten sposób kości i zabezpieczając zęby przed próchnicą
 • polifenole dzięki ich stymulującemu działaniu, zielona herbata doskonale odchudza. Substancje te bowiem przyspieszają przemianę tłuszczu w energię zapobiegając odkładaniu się go na biodrach, brzuchu i pośladkach.

Herbata zielona wywiera działanie moczopędne (słabsze) - polecana w przypadkach zapalenia nerek.

Dzięki mniejszej niż w czarnej herbacie zawartości teiny, mogą ją pić do woli osoby z wysokim ciśnieniem (teina przyspiesza akcję serca, wpływając w ten sposób na podniesienie ciśnienia). Obliczono, że filiżanka czarnej herbaty zawiera od 25 do 110 mg teiny, podczas gdy zielona tylko 8,3 mg.

Japońscy naukowcy wierzą także, że w zielonej herbacie tkwi tajemnica długiego życia. Zawarte w niej składniki wpływają bowiem hamująco na procesy starzenia się organizmu.

 

 

Jasność umysłu i aktywność

Szczególnie docenia się działanie pobudzające i odprężające zielonej herbaty. Popijając ją, łatwiej się skoncentrować, szybciej można się nauczyć tekstu na pamięć.

 

Przyzwyczailiśmy się pobudzać nasz organizm "małą czarną", która działa co prawda szybko, ale krótko. Zawarta w zielonej herbacie kofeina nie atakuje tak gwałtownie naszego organizmu. Jest to więc idealny napój dla osób, od których wymaga się nieustannej jasności umysłu i aktywności.

 

Nasze zmysły stępione kawą, alkoholem, nikotyną mogą być niezadowolone po pierwszej filiżance. Nie rezygnujmy jednak, a doświadczymy wysublimowanych smaków.

 

 

Dobry aromat, dobry smak...

Aby polubić herbatę, najpierw należałoby poznać tajniki jej zaparzania. Woda, którą zaparzamy herbatę, powinna stygnąć po zagotowaniu około 5 minut. Jeżeli herbata ma działać na nas pobudzająco, zaparzamy ją przez 2-3 minuty, jeżeli odprężająco - nieco dłużej (3-8 minut). Następnie napar przelewamy do innego dzbanka, gdyż jeżeli tego nie zrobimy, będzie miał on gorzki smak. Możliwe jest dwu- lub trzykrotne zaparzanie tych samych liści. Za każdym razem odnajdziemy inny smak. Według Arenda Vollersa, znawcy kultury chińskiej, przy pierwszym zaparzaniu otrzymujemy herbatę o dobrym aromacie, przy drugim uzyskujemy dobry smak. Natomiast trzecie zaparzanie ofiaruje nam... herbatę długiej przyjaźni.

 

Rodzaje zielonej herbaty

 

China Gunpowder

Zielona herbata chińska typu gunpowder, dająca zielonkawo-miedziany napar o cierpkim smaku.

 

Gunpowder - Temple of Heaven

Oryginalnie pakowana chińska zielona herbata. Listki herbaty są ciasno zwinięte w małe kulki przypominające proch strzelniczy, rozwijające się podczas parzenia. Daje mocny napar o cierpkim smaku. Należy pić czystą po południu lub wieczorem, można podawać również jako mrożoną z cytryną lub miętą z cukrem.

 

China Mao Feng

Wspaniała herbata pochodząca z górskich terenów prowincji Fujian. Bardzo rzadka herbata o zrównoważonym, delikatnym smaku.

 

Chun Mee

Zielona herbata z chińskiej prowincji Chun Mee, daje przejrzysty, jasnożółty napar o gładkim smaku. Pić czystą lub z miętą jako orzeźwiający napój.

 

Lung Ching (Dragon well)

Wspaniała zielona herbata z miasteczka Dragon Well, słynąca z dużych i długich liści. Zdobyła złoty medal z palmami M.I.S.J. w 1988roku. Daje lekki aromat i pełny smak. Napar ma przejrzystą żółtą barwę i słodkawy posmak. Pić bez dodatków jako napój orzeźwiający lub ułatwiający trawienie po posiłku. Parzyć 3 min w temp. 70-75° C.

 

Pi Lo Chun

Jedna z najsławniejszych i najrzadszych chińskich herbat. Duże liście i pączki są ręcznie zwijane w maleńkie spirale. Żółtozielony napar ma niepowtarzalny, świeży słodkawy aromat. Herbata nadzwyczajnej jakości na specjalne okazje. Parzyć 3-4 min w temp. 70-75° C.

 

Yunnan green

Zielona herbata z chińskiej prowincji Yunnan produkowana jest tam od ponad 1700 lat. Liście tej herbaty poddawane są delikatnej obróbce, mają regularny kształt i zielonkawy kolor. Daje bardzo smaczny napar o wyrafinowanym smaku i aromacie.

 

Bancha

Zielona herbata z Japonii - bancha (późny zbiór) produkowana z dużych, twardych i żylastych liści zrywanych po zbiorze przeznaczonym do produkcji herbaty typu sencha. Zawiera mniej kofeiny i taniny, dając słabszy napar. Doskonała dla dzieci i chorych. Pić po posiłkach lub na zimno jako orzeźwiający napój. Parzyć w temp. ok. 65° C.

 

Japan Gyokuro Fudjijama

Najwyższej jakości zielona herbata z Japonii. Jej igiełkowate liście są zakrywane w 90% w okresie dojrzewania dlatego mają zwiększoną zawartość chlorofilu. Mają ciemno zielony kolor i mniejszą zawartość taniny co powoduje, że herbata ma subtelniejszy i bardziej słodkawy smak. Do picia na specjalne okazje, po jedzeniu lub jako oczyszczający, orzeźwiający i dodający energii napój. Parzyć 1,5-2 min. w temp. 50-60 ° C.

 

Japan Green Tea Tamaryokucha

Jeden z japońskich specjałów herbacianych. Składa się z ciemnozielonych, dłuższych liści. Napar posiada jasnozielony kolor. Charakteryzuje się bardzo delikatnym, słodkawym smakiem.

 

Genmaicha

Specjał z Japonii - zielona herbata bancha z palonym ryżem i ziarnem sezamowym. Przyjemny, orzeźwiający napar o lekko pikantnym smaku. Do picia o każdej porze dnia, zwłaszcza do lekkich potraw. Parzyć ok. 1 min.

 

Japan Kokaicha

Zielona japońska wysokogatunkowa herbata sporządzona ze sproszkowanych i sprasowanych wraz z ryżem liści. Kokaicha daje żółtozielony napar o łagodnym lekko słodkawym aromacie. Zawiera duże ilości teiny. Ma bardzo specyficzny smak. Parzyć 1,5 - 2 min.

 

Matcha

Zielona sproszkowana herbata rozpuszczająca się w wodzie poprzez ubijanie specjalną bambusową miotełką. Jest produkowana z liści uprawianych w 90% cieniu. Daje bogato orzeźwiający, ostrawy napar o barwie jaspisu. Delikatny, gorzki smak przypominający świeżą trawę lub groszek. Herbata zawiera duża ilość teiny. Sposób przygotowania: wsypać 0.5 łyżeczki proszku do miseczki i dodać 8 łyżeczek przegotowanej wody o temp. 85° C i ubijać bambusową miotełką przez ok. 30 sek.

 

Vietnam OP Green

Składa się mocnych listków lekko zwiniętych. Napar o jasnym odcieniu zieleni oddaje lekko słodkawy aromat i przyjemny smak.

 

Formosa Gunpowder

Tajwańska herbata typu gunpowder, której liście są zwijane w małe kulki. Jasny napar o pobudzającym działaniu. Znakomita bez dodatków lub z miętą.

 

Assam superfine green tea

Zielona herbata Assam z Indii wytwarzana w bardzo małych ilościach. Relaksująca herbata na każdą porę.

 

Darjeeling green SFTGFOP Moondakotea

Rzadki gatunek nie fermentowanej herbaty z Darjeeling, o bardzo wysokiej jakości. Posiada wspaniały delikatny i łagodny aromat. Należy pić bez mleka, najlepiej po posiłkach jako napój ułatwiający trawienie.

 

Źródła: http://www.herbaciarnia.pl/herbata_zielona.html

http://www.samozdrowie.pl/zdrowie/profilaktyka/news?inf=536015 "Samo Zdrowie"10, 2003

http://www.resmedica.pl/zdart10999.html

"Żyjmy dłużej" 10 (październik) 1999