opieka długoterminowa PILNE

Tu można pisać na każdy temat.

Moderator: Moderatorzy

ms30

opieka długoterminowa PILNE

Post autor: ms30 »

Witam,
i proszę wszystkich zainteresowanych o opinię nt. zasadności wprowadzenia zmian, o których pisze pan Poseł Bogdan Rzońca w nw. interpelacji - link: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ7.nsf/main/4BC7F9B4

Czy spotykacie się z ograniczeniami tych świadczeń, unikaniem wykonania wszystkich niezbędnych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych czy też z 'niedomówieniami' typu: "mamy edukować a nie wyręczać" itp.

Pozdrawiam
ms30
======================================================================================

Interpelacja nr 4195 do ministra zdrowia

"w sprawie praktycznych skutków dla świadczeniobiorców stosowania przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz przepisów zarządzenia nr 83/2011/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej

Szanowny Panie Ministrze! Tytułowe rozporządzenie i zarządzenie m.in. określają i regulują warunki oraz sposób realizacji gwarantowanych świadczeń pielęgniarskich w ramach opieki długoterminowej domowej.

Jednakże tak w jednym, jak i w drugim akcie prawnym brakuje choćby i przykładowego wykazu tych świadczeń, co jest źródłem nieporozumień i napięć na linii pacjent - pielęgniarka, o czym świadczą sygnały od świadczeniobiorców i ich rodzin docierające do mojego biura poselskiego.

Podnoszą oni, że zarządzenie nr 83/2011/DSOZ prezesa NFZ w § 13 ust. 2 pkt 2 mówi, że pielęgniarka opieki długoterminowej domowej ustala plan opieki w oparciu o rozpoznane problemy pielęgnacyjne, więc powinno to dotyczyć wszelkich występujących dolegliwości u danego pacjenta, a więc i wszystkich niezbędnych tu świadczeń i czynności pielęgnacyjnych, w tym:

1) świadczeń w zakresie edukacji i promocji zdrowia w zakresie samoopieki w życiu z chorobą i niepełnosprawnością w stosunku do chorego i jego rodziny oraz nauki pielęgnacji i samoobsługi;

2) świadczeń higieniczno-pielęgnacyjnych, np. toalety pacjenta leżącego w łóżku (mycie ciała, zębów, włosów, golenie, czesanie, zmiana bielizny, pampersa itp.);

3) świadczeń pielęgnacyjno-leczniczych, np. karmienia pacjenta przez zgłębnik lub przetokę, pielęgnacji przeciwodleżynowej i przeciw zakażeniom, opatrunków, kroplówek, zmian cewnika, lewatywy, oklepywania itp.;

4) świadczeń usprawniających, np. prowadzenia ćwiczeń biernych, czynnych i oddechowych u pacjenta leżącego, ubierania, przesadzania na wózek itp.

Jednakże § 13 ust. 2 w pkt 5 tegoż zarządzenia mówi, że w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej pielęgniarka wykonuje czynności określone w załączniku nr 8, a po ich wykonaniu fakt ten odnotowuje w karcie czynności pielęgniarskich.

Przy tym ta karta czynności pielęgniarskich dla pielęgniarki opieki długoterminowej domowej zawiera enumeratywny wykaz tych świadczeń i czynności, ograniczając je do:

1) świadczeń w zakresie edukacji i promocji zdrowia;

2) świadczeń pielęgnacyjno-leczniczych:

- założenie sondy żołądkowej lub dwunastniczej,
- zmiana opatrunku w sposób sterylny,
- założenie lub wymiana cewnika u kobiet,
- płukanie pęcherza moczowego,
- podawanie leków w postaci iniekcji,
- podawanie płynów i leków w kroplowych wlewach dożylnych oraz w postaci iniekcji dożylnych,
- zastosowanie drenażu ułożeniowego.

Toteż, stosując się do powyższych, pielęgniarki ograniczają pomoc dla pacjenta tylko do wyżej wymienionych.

I to właśnie jest przyczyną napięć i nieporozumień na linii pielęgniarka - świadczeniobiorca, bo jak widać, brakuje w tym wykazie czynności związanych z utrzymaniem higieny, profilaktyką przeciwodleżynową, przeciw zakażeniom, przeciw przykurczom i zanikom mięśni, wymianą cewnika u mężczyzn, walką z zaparciami, usprawnianiem, ubieraniem, przesadzaniem na wózek itp.

A te właśnie są podstawowymi czynnościami niezbędnymi dla najbardziej schorowanych pacjentów na co dzień - ich brak odczuwają najdotkliwiej.

Wprawdzie zdarza się, że niektóre pielęgniarki, chcąc ulżyć pacjentowi (czy jego opiekunowi), wykonują szereg niezbędnych czynności pielęgniarskich niewymienionych w załączniku nr 8 zarządzenia 83/2011/DSOZ, jednak zmuszone są do swoistej konspiracji, ponieważ w karcie czynności pielęgniarskich nie ma stosownej rubryki, by te wykonania dokumentować.

W związku z powyższym zapytuję Pana Ministra: Czy świadczenia i czynności w pielęgnacyjnej opiece długoterminowej domowej wymienione w aktualnej karcie czynności są jedynymi, które pielęgniarka może obecnie wykonywać na rzecz pacjenta w warunkach domowych?

A jeśli nie, to czy byłby Pan Minister skłonny do wpłynięcia na pana prezesa NFZ, by ten np. w ramach aneksu do zarządzenia nr 83/2011/DSOZ określił przykładowe czynności, które mogą być tutaj wykonywane, i ich jasny sposób dokumentowania, ot choćby wg karty czynności pielęgnacyjnych z zarządzenia prezesa NFZ nr 96/2008/DSOZ z 2008 r.?

Uważam, że wyraźne wymienienie w karcie dodatkowych czynności pielęgniarskich będzie z korzyścią zarówno dla pacjenta, jak i dla pielęgniarki, bo wyeliminuje wszelkie niejasności w temacie przejrzystości praw i obowiązków w tej materii.

Z poważaniem

Poseł Bogdan Rzońca

Jasło, dnia 25 kwietnia 2012 r.
Awatar użytkownika
Monikai
gaduła
Posty: 343
Rejestracja: 10 cze 2008, 18:03
Kontakt:

Re: opieka długoterminowa PILNE

Post autor: Monikai »

Witaj!
poruszyłeś/poruszyłaś(?)(zawsze dziwnie się czuję odpisując na posty "gości") bardzo ważny temat.
Do interpelacji do Pana Posła warto dodać ten istotny szczegół, że dopiero za konkretnymi, enumeratywnie wymienionymi w karcie czynności pielegniarskich pozycjami idą pieniądze - ten spis może być (z tego, co wiem - kiedyś przychodziła do mnie pielęgniarka, ale jak stwierdziłam, że nie mogę potwierdzać swoim podpisem czynności, których nie wykonała to przestała przychodzić..) związany z konkretnym cennikiem kwot, jakie NFZ wypłaca za konkretne czynności. Dla jasności od razu mówię, że przeczytałam wspomniane zarządzenie i tego cennika tam nie znalazłam.
Pielęgniarki jednak twierdzą, że jak nie jest konkretnie wymienione w spisie to nie dostają za czynność pieniędzy, a zatem wykonują ją za darmo. A do czynności nieodpłatnych na rzecz pacjenta w żaden sposób przecież nie mogą być zobowiązane.

Wspomniany cennik jednak gdzieś jest, czytałam go właśnie w czasie, gdy owa pielegniarka do mnie przychodziła i może wypadałoby go znaleźć na potrzeby ewentualnej dyskusji. Ten cennik jest bardziej szczegółowy, na pewno było w nim np kąpanie "całego" pacjenta i lewatywa, których to czynności faktycznie nie ma w tej karcie czynności, stanowiącej zał. nr 8.
PS dodam jeszcze, że te informacje podaję na podstawie doświadczeń sprzed 2011 roku, więc być może są nieaktualne. Ale pan Poseł ma zapewne sztab specjalistów, którzy to mogą ustalić;)
ms30

Re: opieka długoterminowa PILNE

Post autor: ms30 »

Witaj Moniko, dzięki za info.
W temacie odpłatności za świadczenia opieki długoterminowej od 2012 r. jest zapis, że takowe są płacone przez NFZ ryczałtem za każdy osobodzień (za dni wolne i świąteczne także).
Ryczałt ten wynosi ok. 30 zł brutto bez wzgl. na wykonane czynności pielęgniarskie.
A to, że Pani Piel. odeszła... nic w tym dziwnego. Odchodzą od środowisk gdzie dużo pracy
max
papla
Posty: 114
Rejestracja: 11 gru 2007, 22:22

Re: opieka długoterminowa PILNE

Post autor: max »

WITAM >Może to nie na temat ,ale zapytam co myślicie o projekcie rządu na temat opieki ogólnej tak zwany projekt ''Czek Opiekuńczy " Wpiszcie w Google czek opiekuńczy tam jest wszystko na ten temat .
ODPOWIEDZ