Co to jest pęcherz neurogenny ?
Mięśnie i nerwy układu moczowego współdziałają razem aby utrzymać mocz w pęcherzu moczowym, a potem opróżnić go w odpowiednim czasie. Nerwy przekazują komunikaty z pęcherza do mózgu, i z mózgu do mięśni okalających pęcherz. Mózg przekazuje informacje do mięśni, kiedy mają ścisnąć się lub rozluźnić się, aby wydalić mocz z pęcherza. Przy pęcherzu neurogennym nerwy, które powinny przekazywać polecenia nie pracują prawidłowo.
Kłopoty często związane z pęcherzem neurogennym:
- Popuszczanie moczu - zachodzi często, kiedy mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu nie dostaną odpowiedniego polecenia.
- Zatrzymanie moczu - dzieje się tak kiedy mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu nie dostaną polecenia, że czas wypróżnić pęcherz.
- Uszkodzenie naczyń krwionośnych w nerkach - dzieje się tak, kiedy pęcherz moczowy przepełnia się i mocz wraca do nerek, powodując wzrost ciśnienia.
- Infekcje pęcherza lub dróg moczowych - często jest rezultatem długiego trzymania moczu w pęcherzu moczowym.
Co może powodować powstanie pęcherza neurogennego?
- wypadki powodujące uszkodzenie mózgu lub urazy rdzenia kręgowego
- zatrucia metalami ciężkimi
- cukrzyca
- ostre infekcje
- genetycznie uwarunkowane kłopoty z układem nerwowym
W jaki sposób diagnozowany jest pęcherz neurogenny?
Kiedy podejrzewany jest pęcherz neurogenny, należy wykonać badania zarówno układu nerwowego jak i samego pęcherza. Badania mogą obejmować prześwietlenia głowy i kręgosłupa lub EEG(Encefalografia mózgu), aby zidentyfikować ewentualne dysfunkcje mózgu.
Nerwy i mięśnie pęcherza moczowego są również badane za pomocą prześwietleń lub badania urograficznego lub urodynamicznego. Przeprowadza się badanie polegające na napełnieniu pęcherza moczowego, aby zbadać ile płynu może utrzymać pęcherz oraz czy opróżni się całkowicie.
W jaki sposób leczony jest pęcherz neurogenny?
Leczenie pęcherza neurogennego zależy od tego w jakim stopniu uszkodzone są nerwy, jaki typ dysfunkcji występuje, jaką historie choroby ma pacjent, jak poważne są objawy i od diagnozy lekarza. Sposoby leczenia mogą obejmować:
- regularne opróżnianie pęcherza poprzez cewnikowanie
- leki
- zastosowanie sztucznego zwieracza.
Źródło: http://www.umm.edu/urology-info/neurblad.htm