Co powinna wiedzieć i na co w szczególności powinna zwrócić uwagę osoba, kiedy chce wprowadzić w życie taki sposób oddawania moczu?!
Taka forma wypróżniania pęcherza jest najbardziej bezpieczną formą dla osób, które mają z tym, na co dzień problemy. Warunkiem bezpieczeństwa jest higiena, która musi być bezwzględnie zachowana, jest to dokładne mycie rąk, używanie sterylnych rękawiczek, żeli ułatwiających bezpieczne wprowadzenie cewnika oraz zwracanie uwagi na to w jakim, miejscu chcemy się zacewnikować (publiczna toaleta, dom).
Cewnikowanie to stosuje się u osób, których układ nerwowy nie kontroluje procesu prawidłowego oddawania moczu. Bez względu na przyczynę zaburzeń, w pęcherzu nie może zbyt długo on zalegać, ponieważ stanowi to znakomitą pożywkę dla bakterii, co powoduje liczne infekcje, oraz może wywoływać objawy autonomicznej dysrefleksji.
Czym jest w/w cewnikowanie i proces jego wykonywania?!
Polega to na wprowadzeniu jednorazowego cewnika do cewki moczowej, co powoduje opróżnienie pęcherza. Zabieg ten wykonuje się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, jednakże należy pamiętać, że cewka moczowa u płci męskiej jest zdecydowanie dłuższa i sposób wprowadzenia cewnika wymaga większej wprawy.
Pęcherz należy wypróżniać w zależności od jego pojemności oraz pracy nerek. Przy wypróżnieniu bezpieczną ilością zgromadzonego moczu jest ok. 500 ml. Natomiast zbyt duża ilość płynów w pęcherzu może doprowadzić do przykrych skutków, tj: infekcje, cofanie się moczu do nerek jak również ropne zapalenie układu moczowego.
Natomiast zbyt mała ilość oddawanego moczu, może powodować obkurczanie pęcherza, infekcji oraz popuszczanie moczu.
Zanim wyrobimy w sobie systematyczność oraz określone pory cewnikowania musimy uzbroić się w cierpliwość, nauczyć się obserwować własne ciało jak również należy kontrolować ilość spożywanych płynów i ewentualnie to korygować.
Zanim podejmiesz decyzję o samodzielnym cewnikowaniu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.