Komplikacje

 

Czasem mamy problem związane z puchnięciem nóg, stóp, kostek czy łydek. Czy jest to normalne zjawisko u osób po urazie rdzenia?

Obrzęki występujące w dolnych częściach ciała takich jak kostki, łydki są wynikiem niedowładów wpływających na zastoje chłonki i porażenie naczyń. Pojawiają się, kiedy nadmiar płynów gromadzi się pod skórą. Naczynia krwionośne w nogach posiadają zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi do serca. Ruch mięśni pomaga zastawkom zamykać się i otwierać, aby mogły prawidłowo pompować krew. Podczas kiedy nogi nie poruszają się, zastawki nie pracują prawidłowo. Płyn gromadzi się w dolnej części nóg i powoduje obrzęki. Ponieważ osoby po urazie rdzenia nie wykazują ruchomości kończyn dolnych, takie obrzęki najczęściej u nich występują.

 

Co można zrobić aby zapobiec obrzękom, albo zapobiec ich przemieszczaniu się w dół?

 

Jest kilka sposobów, żeby zapobiec lub zmniejszyć obrzęki :

  • Połóż się i unieś nogi powyżej poziomu serca.
  • Zmniejsz zużycie soli.
  • Noś pończochy uciskowe. Można je kupić w większości sklepów, albo można dostać zlecenie na zakup takich pończoch od lekarza.
  • Przyjmuj płyny, żeby wypłukać toksyny z organizmu.


Czy za obrzękiem stóp kryją się jakieś zagrożenia?

Należy systematycznie sprawdzać czy pojawił się obrzęk. Podczas obrzęku stóp buty lub skarpetki mogą stać się byt ciasne i powodować uszkodzenia skóry.

Jeśli nosisz bandaże elastyczne lub specjalne pończochy zakładaj je rano, kiedy obrzęk jest najmniejszy. Po zdjęciu uważnie sprawdź stan skóry, czy występuje zaczerwienienie lub rany.

 

Czy obrzęki w górnej części nóg, na udach to też wynik zastojów?

Nie. Obrzęki występujące w górnej części nóg, na udach to nie są zwykłe obrzęki z jakimi osoby po urazie rdzenia mają doczynienia na co dzień. Może ono występować z wielu przyczyn. Może to być objaw zakrzepowego zapalenia żył głębokich, stłuczenia lub złamania kości.

Kiedy zauważysz u siebie obrzęk zwróć uwagę na :

  • Porę, kiedy zauważyłeś u siebie obrzęk, rano czy wieczorem?
  • Czy po twoich zabiegach w celu zmniejszenia obrzęku coś się zmienia?
  • Czy obrzęknięta jest jedna noga czy obie?
  • Czy obszar obrzęku jest w dotyku gorący lub jest zaczerwieniony?

Uwaga: Jeśli odczuwasz ból w piersi lub masz duszności równolegle z obrzękiem nóg, jest to stan poważny i natychmiast potrzebujesz pomocy medycznej!

 

Co można zrobić, żeby zapobiec obrzękowi górnej części nóg, lub uda?

Jeśli występuje obrzęk uda należy udać się do lekarza w celu zbadania przyczyn. Może on określić przyczynę obrzęku przeprowadzając różne badania diagnostyczne. Prześwietlenie Rentgena pozwoli stwierdzić, czy nie występują zmiany w kościach takie jak złamania lub skostnienia okołostawowe. Badanie ultrasonograficzne tętnic metodą Dopplera pozwoli na wykrycie zatorów w arteriach.

 

Czy osoby z urazem rdzenia są bardziej narażone na zakrzepicę żył?

Zatory żył w nogach i żyłach płucnych, to najczęstsze problemy z jakimi stykają się osoby świeżo po urazie rdzenia. Duże ryzyko występuje do 3 miesięcy po urazie. Podczas hospitalizacji pacjenci tacy mogą otrzymywać leki zapobiegawcze.

Czasem zdarza się, że osoba po urazie wychodzi prędzej ze szpitala, dlatego ważnym jest, aby ściśle przestrzegać zalecenia lekarza i przyjmować zalecone leki.

Pamiętaj, jeśli masz poważne schorzenie, potrzebujesz operacji, albo jesteś unieruchomiony w łóżku przez długi czas, jesteś narażony na takie samo ryzyko powstania zatoru żylnego jak i inni pacjenci. Innymi czynnikami ryzyka u osób po urazie rdzenia są: odwodnienie, otyłość, wiek powyżej 40 r.ż., poważne schorzenia np. nowotwór, niewydolność serca, terapia estrogenowa, ciąża i występowanie zatorów żylnych u innych członków rodziny.

 

Źródło: http://www.spinalcord.uab.edu/show.asp?durki=21395&site=1021&return=21394