Na skutek urazu rdzenia kręgowego twój organizm ma zwiększoną tendencję wahań temperatury ciała w zależności od otoczenia. Jeśli przebywasz w pomieszczeniu gdzie jest gorąco temperatura twojego ciała może znacznie wzrosnąć (hipertermia), natomiast w zbyt zimnym pomieszczeniu spada (hipotermia). Dzieje się tak dlatego, że twój organizm po urazie rdzenia ma zaburzoną regulację cieplną w autonomicznym układzie nerwowym. Im wyższy poziom uszkodzenia rdzenia, tym większa tendencja do skoków temperatury.
Hipertermia
Hipertermia to stan podwyższonej temperatury ciała >41*C. Może na przykład wystąpić kiedy podczas gorącego dnia przebywasz na powietrzu, siedzisz w zbyt gorącym samochodzie, lub jesteś przykryty zbyt grubo. Hipertermia wymaga intensywnego działania w celu obniżenia temperatury ciała, by nie doszło do uszkodzenia tkanki mózgowej.
Jeden lub więcej poniższych symptomów może wskazywać na hipertermię:
- Skóra jest w dotyku gorąca i sucha i jest zaczerwieniona
- Uczucie osłabienia
- Zawroty głowy
- Zaburzenia widzenia
- Ból głowy
- Mdłości
- Podwyższona temperatura
- Puls jest zazwyczaj wysoki, może być nieregularny albo osłabiony.
Niezmiernie ważne jest zapobieganie hipertermii kiedy przebywasz w przegrzanym otoczeniu.
- Zapoznaj się jak długo możesz przebywać w przegrzanym otoczeniu bez żadnych symptomów hipertermii
- Pij duże ilości płynów
- Noś chroniącą, przewiewną odzież (najlepiej bawełnianą w jasnych kolorach).
- Noś czapkę lub kapelusz
Hipotermia
Hipotermia jest to stan, kiedy temperatura ciała spada poniżej 35*C. Jest równie niebezpieczna co hipertermia. Zbyt duży spadek temperatury może spowodować utratę świadomości i migotanie komór, a w konsekwencji śmierć. Może wystąpić, kiedy przebywasz przez dłuższy czas w zbyt zimnym otoczeniu, zbyt lekko ubrany.
Jeden lub więcej z poniższych objawów może wskazywać na hipotermię:
- Drżenia mięśni
- Bóle mięsni
- Podwyższone ciśnienie krwi i przyśpieszona praca serca, przy niższej niż 34*C temperaturze może wystąpić nieregularna praca serca i spowolnienie oddychania
- Skóra blada i zimna
- Senność lub śpiączka
- Osłabienie odruchów.
Bardzo ważne jest aby nie ogrzewać osoby z hipotermią zbyt gwałtownie. Należy okryć wełnianymi i ciepłymi kocami, i zapewnić wysoką temperaturę otoczenia (25-30*C). Można też zastosować ciepłą kąpiel.
Kiedy przebywasz w zimnym otoczeniu zwróć uwagę na to żeby:
- Założyć ciepłą odzież,
- Zapoznać się ze swoimi możliwościami przebywania w niskiej temperaturze, tzn. jak długo możesz być eksponowany na zimno zanim wystąpią objawy hipotermii.